Aktualności

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa młodzież naszej szkoły miała do wykonania szereg zadań. Jedno z nich polegało na napisaniu recenzji nowości wydawniczych. Ze świetnym rezultatem (sami się przekonacie) podjęły się tego nasze dwie uczennice, których pasją jest czytanie: Marlena Mrozik i Iza Dwojak z klasy 4d . Zapraszamy!

Colleeu Hoover to jedno z moich ulubionych pisarek ostatniego czasu.Autorka ma genialne książki,
zaczynając od książek dla młodych dorosłych kończąc na książkach dla młodzieży a nawet po thrillery psychologiczne. Nie bez powodu jest to książka dla dorosłych nie tylko ze względu na sens ale na sam interes Asy. Książka jest nietypowa wśród kolekcji Hoover ale to właśnie tanie nowości u niej są najlepsze i najmniej spotykane. Czy ta książka mi się jednak podobała ? Jak najbardziej tak i jest drugim kolejnym mitem.

Sloam nigdy nie miała łatwego życia, uwolniła się od matki uzależnionej od narkotyków i podpadła do gorszego domu -Asy gdzie te same problemy z którymi była powiązana, wróciły.
Mimo wszystko Asa jest w niej szaleńczo zakochany i zrobiłby wszystko -nawet zabiłby drugą osobę jeśli chciałaby aby ich związek się rozpadł. Ona jednak z biegiem czasu go nienawidzi ale musi być z nim ze względu na brata -opłaca jego leczenie. Na uczelni poznaje Cartera -flirtują ze sobą i rodzi się nadzieja na lepsze życie. Gdy zobaczyła go w domu Asy -wycofała się z poznawania chłopaka bo i tak nie zmieniło by to nic w jej życiu ,wręcz przeciwnie pogorszyło.
Przez to ,że nie może się mu oprzeć zaczyna prowadzić ryzykowną grę. Czy nikt nie przepłaci tego życiem ? Czy zmieni się jej życie ? Jak skończy się ich historia. Reszty można dowiedzieć się z książki! Oto malutki skrawek historii, malutki bo to dobre porównanie do tego co się dzieje i ile się jeszcze dzieje i ile się tego jeszcze dzieje w książce. Ta powieść jest w stanie pochłonąć nas, a zakończenie doszczędnie zniszczyć i zostawi bez jakiegokolwiek oddechu.
Pokochałam tą książkę tylko od ,, pierwszego wierzenia ” i na 100% do niej wrócę.
Perspektywa jest ukazana z trzech postaci -Sloam, Asy oraz Cartera, przez co dokładnie możemy sobie odzwierciedlić wydarzenia, jakie motywy nimi kierują i możemy zobaczyć ich portrety psychologiczne. Nic więc dziwnego, że w większej części książki tak mocno się z nimi utożsamiałam, aż bym mogła powiedzieć, że odczówałam ich emocje na własnej skórze.
Podsumowując, jeśli uwielbiasz książki, gdzie dużo się dzieje, można odczówać emocje na swojej skórze to ta książka jest właśnie dla ciebie! Dla mnie ta książka jest bardzo oryginalna, zaskakująca oraz napisana ,,ze smakiem”. Takich książek powinno być o wiele więcej -wiem też, że jest bardzo ciężko ową książkę tak napisać. Polecam więc tą książkę z całego serca i mam nadzieję, że wzbudziłam waszą ciekawość.

Marlena Mrozik kl.4d

Izabela Dwojak
Recenzja serii „Zwiadowcy”

Wielomilionowa sprzedaż w ponad 30 krajach jest idealnym dowodem na to, że seria „Zwiadowcy” cieszy się ogromną popularnością wśród fanów gatunku fantasy.
Autorem serii jest John Flanagan- Australijczyk, który od dziecka marzył o tym, by zostać pisarzem. Jednak jego pierwsza książka została wydana dopiero po jego sześćdziesiątych urodzinach (w roku 2004). Ciekawostką jest fakt, że przed wydaniem książki Flanagan przez dwie dekady pisał spoty i scenariusze reklamowe jako copywriter w agencji reklamowej. Polskie wydanie pierwszej części „Zwiadowców” mogliśmy kupić dopiero w marcu 2009 roku. Do chwili obecnej autor może pochwalić się aż czternastoma tomami tej popularnej serii oraz dwoma dodatkami „Wczesnych lat”. Na język polski cykl został przetłumaczony przez Stanisława Kroszczyńskiego, któremu należą się ogromne brawa. Czytelnik błyskawicznie wciąga się w opisywany świat, a odpowiednio dobrany język sprawia, że książka przypadnie do gustu każdemu, kto po nią sięgnie.
Bohaterem serii jest Will, którego poznajemy jako piętnastoletniego chłopca. Nie pamięta on swoich rodziców, ale często wyobraża sobie, kim mogli być. Marzy o tym, by pójść do szkoły rycerskiej, jednak w Dniu Wyboru zostaje odrzucony przez jej mistrza. Cechy, które wykluczyły go w tej dziedzinie okazują się bardzo istotne w innej- Will zostaje zauważony przez Halta, najlepszego łucznika wśród Zwiadowców. Od tamtej pory uczy się, by dorównać umiejętnościami swojemu mistrzowi, a droga ta nie jest łatwa. Na pierwszy rzut oka Halt nie należy do ludzi miłych i otwartych. Surowo ocenia swojego podopiecznego, lecz potrafi docenić jego wysiłki i udziela mu cennych rad. W ciągu kolejnych lat Will rozwija się, zdobywa nowe umiejętności i w końcu udaje mu się wstąpić od Korpusu Zwiadowców. Szkolenie pod czujnym okiem Halta przynosi nieprawdopodobne efekty. Czy uczeń przerośnie mistrza?
Nie pierwszy raz mamy do czynienia z losami przeciętnego chłopca, który staje się kimś wielkim. Wszakże wyjątkowe w tej serii jest to, że możemy się skupić na kilku postaciach i poznajemy życie i starania wielu osób, co daje pełniejszy obraz tamtej rzeczywistości. Nie jesteśmy w stanie też przewidzieć przyszłych wydarzeń ani zwrotów akcji. Właśnie dlatego serię tę czyta się z takim zapałem.
Cykl „Zwiadowców” wywarł na mnie ogromne wrażenie. Dostępne mi części czytałam jednym tchem i od razu sięgałam po kolejne. W przyszłości na pewno wrócę do tych tytułów, a na razie z niecierpliwością oczekuję na kolejne tomy.

Log in