Zespół Szkół Ekonomicznych
im. Mikołaja Kopernika
w Skarżysku-Kamiennej

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

Numer projektu: 2010-1-PL1-LEO01-10402

Tytuł projektu: „Profesjonalna praktyka zagraniczna techników informatyków i techników hotelarzy w Niemczech, kluczem do mobilności zawodowej"
Wartość projektu: 87 986,00 EURO
Partner: Firma WBS TRAINING AG
Termin realizacji: 17.09.2011 r. - 30.09.2011 r.
Miejsce realizacji: Lipsk (grupa hotelarzy), Drezno (grupa informatyków)
Ilość uczestników: 38

Uczestnicy - grupa hotelarzy:
1. Bilski Damian
2. Bochenek Karolina
3. Borowiec Patryk
4. Brzezińska Patrycja
5. Golińska Agnieszka
6. Jedynak Magdalena
7. Jarosińska Paulina
8. Jelonek Anna
9. Kateusz Katarzyna
10. Kowalska Kinga
11. Mamla Małgorzata
12. Mastalerz Magdalena
13. Rejczak Edyta
14. Przeworska Iwona
15. Skonieczko Małgorzata
16. Stobiecka Magdalena
17. Surma Aleksandra
18. Swajdo Aleksandra
19. Szparaga Adrianna
20. Wiśnios Agata
Uczestnicy - grupa informatyków:
 
1. Bębenek Armand
2. Bińkowski Albert
3. Ciura Adrian
4. Długosz Krystian
5. Janus Bartosz
6. Jaworski Paweł
7. Komorowicz Michał
8. Majos Patryk
9. Nguyen-Thai Alan
10. Owczarek Mateusz
11. Sławińska Martyna
12. Stokalski Fabian
13. Suchański Kamil
14. Sufin Łukasz
15. Staniec Eryk
16. Pietrkiewicz Bartłomiej
17. Sowa Radosław
18. Zakrzewski Mateusz

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa odbywali praktyki w renomowanych niemieckich hotelach: w Hotelu Markgraf, am Sachsenpark, Novotel Leipzig City, Penta Hotel, Hotel und Restaurant Ratskeller Leipzig Südwest, Hotelu Schlafgut i Pension Schlafgut, Vivaldi, am Völkerschlachtdenkmal, Amadeo, Palais Sonnenschein, Central Globeetrotter, Windorf.

Informatycy natomiast na zajęciach w firmie WBS TRAINING AG uczyli się różnych technik i poznawali narzędzia przydatne do tworzenia stron internetowych. Ich zadaniem było zaprojektowanie w grupach strony www na wybrany przez siebie temat i jej prezentacja na koniec praktyki w języku niemieckim.

Uczniowie mieli zagwarantowane noclegi, wyżywienie, transport i ubezpieczenie. Każdy uczestnik dostał kieszonkowe w wysokości 200 EURO.

Na zakończenie praktyki uczniowie otrzymali certyfikaty i dokumenty Europass- Mobility. Udział szkoły w programie „Leonardo da Vinci” umożliwia poszerzenie i uzupełnienie procesu kształcenia dobrych fachowców - techników, potrafiących sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Praktyka taka jest szansą na poznanie nowych rozwiązań „bycie na czasie”, jest szansą na lepszy start w życie zawodowe po ukończeniu szkoły. Program Leonardo da Vinci to jeden z ciekawszych programów wspólnotowych, pozwalający na poszerzenie zdobytej wiedzy o aspekt praktyczny i to w wymiarze europejskim.***

 
Numer projektu: 2010-1-PL1-LEO01-10195

Tytuł projektu : „Doskonalenie kwalifikacji zawodowych techników ekonomistów w Niemczech”
Termin realizacji : 08.10.2011 - 21.10.2011
Wartość projektu: 41.660,- EURO
Partner: WBS TRAINING AG
Miejsce realizacji: Drezno, Niemcy
Ilość uczestników: 18 (klasa III b - technik ekonomista)

W Dreźnie praktykę zawodową odbyli:
Bednarek Kinga
Figarski Jakub
Gos Anna
Jurek Żaneta
Karpeta Marta
Kopeć Marta
Lewandowska Stanisława
Niewczas Aneta
Polak Daniel
Popielska Małgorzata
Rut Judyta
Sadza Krzysztof
Serek Katarzyna
Słoka Iwona
Stefańska Karolina
Wolska Katarzyna
Zarzycka Małgorzata
Zawierucha Piotr

W ramach projektu jego uczestnicy odbyli 2-tygodniową praktykę zawodową w firmie WBS TRAINING AG w Dreźnie. Podstawowym celem praktyki zagranicznej było umożliwienie konfrontacji i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności zdobytych w szkole. Uczniowie doskonalili również posługiwanie się językiem angielskim i niemieckim w pracy.

Uczniowie zapoznali się ze specyfiką działalności firmy, jej organizacją, uczestniczyli w szkoleniach i spotkaniach z trenerami, opracowywali praktyczne rozwiązania marketingowe mające na celu wprowadzenie nowego produktu na rynek niemiecki, obliczali koszty i przychody z działalności, planowali możliwe do osiągnięcia zyski. Uzyskali wiedzę z zakresu prowadzenia analiz finansowych niemieckich podmiotów gospodarczych, opracowywania strategii finansowych, współczesnych koncepcji marketingowych i nowoczesnych metod prowadzenia działalności handlowej na rynkach zagranicznych itp.

W każdym tygodniu praktyki odbywały się również zajęcia językowo-kulturowe, realizowane równolegle ze stażem. W czasie wolnym uczniowie zwiedzali Drezno, poznawali jego kulturę, tradycję i współczesność. Mieli również zorganizowaną wycieczkę do Berlina.

Na zakończenie praktyki wszyscy uczniowie otrzymali certyfikaty od firmy WBS TRAINING AG oraz ocenę swojej pracy – wszyscy uczestnicy celującą. Pobyt w Dreźnie dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.facebook