Zespół Szkół Ekonomicznych
im. Mikołaja Kopernika
w Skarżysku-Kamiennej

Godło Polski Biuletyn informacji publicznej BIP - kliknięcie spowoduje otwarcie nowego okna

Numer projektu: 2013-1-PL1-LEO01-38110

Tytuł projektu : „Doskonalenie kwalifikacji zawodowych techników ekonomistów w Niemczech”
Termin realizacji : 29 marca – 11 kwietnia 2014 r.
Wartość projektu:  40.100,- EURO
Partner: WBS TRAINING AG
Miejsce realizacji: Drezno, Niemcy
Ilość uczestników: 18 ( klasa II b i III c - technik ekonomista)

W realizacji projektu uczestniczyli:
Bernatek Paweł
Dumin Sandra
Jaromin Jarosław
Karpeta Izabela
Kujawa Anna
Lisowski Bartosz
Minda Martyna
Murawska Paulina
Pakos Marta
Potępa Alicja
Pytoń Milena
Reuszel Małgorzata
Sobolewska Julita
Szlęzak Magdalena
Szustak Ilona
Wasilewska Katarzyna
Wojton Klaudia
Zaborski Mariusz
 
Podstawowym celem praktyki zagranicznej było umożliwienie konfrontacji i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności zdobytych w szkole. Uczniowie doskonalili również posługiwanie się językiem niemieckim i angielskim w pracy.

Zgodnie z założeniami projektu, przed wyjazdem odbyło się przygotowanie językowe, pedagogiczne i kulturowe. Uczniowie doskonalili znajomość języka zawodowego, poznawali przydatne zwroty i słownictwo. Otrzymali także wsparcie pedagogiczne i kulturowe, które przydało się w nowym środowisku, wśród obcych sobie ludzi.  Dodatkowo, każdy wyjeżdżający otrzymał słownik i rozmówki polsko – niemieckie, materiały biurowe oraz kieszonkowe.

Praktykę zawodową młodzi ekonomiści odbywali w Dreźnie, w firmie WBS Training AG. Uczestnicy projektu zapoznali się ze specyfiką działalności firmy, jej organizacją, uczestniczyli w szkoleniach i spotkaniach z trenerami, opracowywali praktyczne rozwiązania marketingowe mające na celu wprowadzenie nowego produktu na rynek, obliczali koszty i przychody z działalności, planowali możliwe do osiągnięcia zyski. Uzyskali wiedzę z zakresu prowadzenia analiz finansowych niemieckich podmiotów gospodarczych, opracowywania strategii finansowych i nowoczesnych metod prowadzenia działalności handlowej na rynkach zagranicznych itp.

Młodzież z Ekonomika współpracowała również ze swoimi rówieśnikami z Bułgarii, którzy w tym samym czasie przyjechali na praktyki do niemieckiej firmy WBS.

Oprócz codziennej pracy dla młodzieży przewidziano także zajęcia kulturowo – językowe, zwiedzanie zabytków i ciekawych miejsc w Dreźnie. Młodzież była w fabryce Volkswagena,  w Muzeum Higieny, zwiedziła Stare i Nowe Miasto. Uczestniczyła również w wycieczce do stolicy Niemiec – Berlina, mając możliwość zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta oraz podziwiać jego panoramę z kopuły Reichstagu.

Na zakończenie praktyki wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty od firmy WBS TRAINING AG oraz ocenę swojej pracy – wszyscy celującą. Pobyt w Dreźnie dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.***

Numer projektu: 2013-1-PL1-LEO01-38112

Tytuł projektu: „Profesjonalna praktyka zagraniczna techników informatyków i techników hotelarzy w Niemczech, kluczem do mobilności zawodowej"
Wartość projektu: 80 210,00 EURO
Partner: Firma WBS TRAINING AG
Termin realizacji: 16.09.2014 r. - 26.09.2014 r.
Miejsce realizacji: Lipsk (grupa hotelarzy), Drezno (grupa informatyków)
Ilość uczestników: 34

Uczestnicy- grupa hotelarzy
1. Ceglarz Monika
2. Gajownik Damian
3. Garbacz Joanna
4. Kos Natalia
5. Koselnik Agnieszka
6. Kowalska Aleksandra
7. Kozakiewicz Dominika
8. Lewandowska Karolina
9. Matuszczak Aleksandra
10. Niewiadomska Kinga
11. Różycka Kinga
12. Romanicz Monika
13. Stępień Agnieszka
14. Walczak Marita
15. Włodarczyk Anna
16. Zielińska Krystyna

Uczestnicy- grupa informatyków
1. Derlatka Damian
2. Dziewit Konrad
3. Grzmil Patryk
4. Kołodziejczyk Kamil
5. Komorowicz Mateusz
6. Kowalski Marcin
7. Krakowiak Kamil
8. Kuliński Robert
9. Łutczyk Oskar
10. Maślikowski Jan
11 Pajor Rafał
12. Sieczka Kacper
13. Staszałek Artur
14. Warwas Ernest
15. Więcaszek Krzysztof
16. Zaczkowski Paweł
17. Zdzymira Jacek
18. Zięba Jakub

W dniach 13.09.2014 – 26.09.2014 grupa 34 uczniów odbyła dwutygodniowy staż w Niemczech.

Uczniowie z klasy III a kształcący się w zawodzie technik informatyk praktyki odbywali w siedzibie firmy WBS TRAINING AG mieszczącej się w Dreźnie. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy i pracowali nad stworzeniem strony internetowej o wybranej tematyce . Uczestniczyli w wykładach i ćwiczeniach. Na zajęciach w firmie uczyli się różnych technik i poznawali narzędzia przydatne do tworzenia stron internetowych.
Na zaliczenie praktyki zaprezentowali wyniki swojej pracy przed komisją: grupa 1- Damian Derlatka, Jakub Zięba, Rafał Pajor i Konrad Dziewit strona WWW ''Cars rent'', grupa 2 - Robert Kuliński, Kamil Krakowiak, Oskar Łutczyk, Marcin Kowalski strona WWW ''City Skarżysko Kamienna'', grupa 3 - Jan Maślikowski, Jacek Zdymira, Kacper Sieczka, Mateusz Komorowicz strona WWW ''Fitness Club'', grupa 4 - Paweł Zaczkowski, Artur Staszałek, Patryk Grzmil i Krzysztof Więcaszek strona WWW ''3D Printers”. Natomiast Ernest Warwas i Kamil Kołodziejczyk zajmowali się serwisem serwera oraz przedstawiali poszczególne grupy podczas zaliczenia końcowego.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa praktykę odbywali w renomowanych niemieckich hotelach w Lipsku. 16 praktykantów z klasy III c miało możliwość zapoznać się z zasadami funkcjonowania hoteli w Niemczech. Zdobyli oni praktyczne doświadczenie w obsłudze gościa hotelowego na różnych stanowiskach pracy. W każdym hotelu było dwóch praktykantów: w Pension Schlafgut – Marita Walczak i Monika Ceglarz, w Hotelu Schlafgut – Krystyna Zielińska i Aleksandra Kowalska, w Hotelu am Sachsenpark – Damian Gajownik i Kinga Różycka, w Hotelu am Völkerschlachtdenkmal – Dominika Kozakiewicz i Joanna Garbacz, w Sleepy Lion Hostel - Karolina Lewandowska i Agnieszka Stępień, w Hotelu „Alt Connewitz” - Kinga Niewiadomska i i Aleksandra Matuszczak, w InterCityHotel Leipzig – Anna Włodarczyk, Natalia Kos, Agnieszka Koselnik i Monika Romanicz.

Udział w projekcie nie ograniczał się do pracy w hotelu lub w firmie ale pozwolił młodzieży zdobyć cenne doświadczenie radzenia sobie w sytuacjach życia codziennego w obcym kraju. Uczniowie w trakcie pobytu w Niemczech wiele zwiedzali, doskonaląc swoje umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim. W drugą niedzielę pobytu w Niemczech uczniowie byli na całodniowej wycieczce w Berlinie. Zwiedzili z przewodnikiem dzielnicę rządową i Reichstag. Zobaczyli Bramę Brandenburską oraz Plac Poczdamski, Judenmahnmal ( pomnik pamięci Żydom), Alexanderplatz, aleję Unter den Linden, Wyspę Muzeów, East Side Gallery, Checkpoint Charlie i wiele innych ciekawych miejsc.

Dwa tygodnie upłynęły bardzo szybko. Uczniowie z szóstkami w dzienniczkach praktyk wrócili do Polski. Pobyt za granicą dostarczył niezapomnianych wrażeń. Integracja w grupie, konieczność porozumiewania się w języku obcym, poznanie nowych osób, poznanie niemieckiej kuchni, zwyczajów i kultury to same zalety takiego wyjazdu. Odbytą praktykę dokumentują certyfikaty, które otrzymali praktykanci od Firmy WBS TRAINING AG oraz dokumenty Europass Mobilność. Dokumenty, które podczas poszukiwania pracy staną się dodatkowym atutem osób uczestniczących w stażu zagranicznym. Potwierdzają one miejsce, termin i program stażu.

***

Numer projektu: 2013-1-PL1-LEO01-38114.

Tytuł projektu: „Profesjonalna praktyka zagraniczna techników organizacji reklamy w Niemczech, kluczem do mobilności zawodowej"
Staż został zrealizowany w ramach projektu systemowego „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Wartość projektu: 37 990,- EURO to jest 156 545,39 PLN
Partner: Firma WBS TRAINING AG
Termin realizacji: 05.10.2014 - 18.10.2014r.
Miejsce realizacji: Drezno, Niemcy
Ilość uczestników: 16 (klasa III d)

Uczestnicy projektu:
Golińska Kamila
Stępień Liliana
Pogorzelska Klaudia
Król Anna
Koryciński Jakub
Mamla Dagmara
Tarabasz Paulina
Dobosz Daria
Głusek Anna
Kwiecień Anna
Ludew Mariusz
Bilska Angelika
Pyda Anna
Karpeta Ilona
Sienkiewicz Weronika
Wykrota Piotr

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik organizacji reklamy praktyki odbywali w siedzibie firmy WBS TRAINING AG w Dreźnie. Podczas wykładów i ćwiczeń uczniowie zapoznali się z tematyką dotyczącą reklamy w niemieckich firmach.

Na zakończenie praktyki młodzież przygotowała kampanię reklamową dla firmy stolarskiej ("Creating an advertisement campaign for a timber company").

Prezentacje były przygotowywane w grupach i na koniec stażu każda grupa prezentowała wyniki swojej pracy. Skład poszczególnych grup przedstawiał się następująco:

1. Kamila Golińska
2. Anna Kwiecień
3. Paulina Tarabasz
4. Dagmara Mamla

1. Daria Dobosz
2. Anna Pyda
3. Jakub Koryciński
4. Mariusz Ludew

1. Angelika Bilska
2. Weronika Sienkiewicz
3. Anna Głusek
4. Piotr Wykrota

1. Klaudia Pogorzelska
2. Anna Król
3. Lilana Stępień
4. Ilona Karpeta

Oprócz pracy w firmie uczniowie mieli zorganizowany interesujący program kulturowy.W pierwszym tygodniu pobytu zwiedzali: "Altstadt" czyli stare miasto, manufakturę Volkswagena i Muzeum Techniki. W niedzielę byli na całodniowej wycieczce w Berlinie gdzie m.in. zwiedzili niemiecki Parlament. W drugim tygodniu pobytu zwiedzili "Neustadt" nowe miasto w Dreźnie oraz Muzeum Higieny.

Jako potwierdzenie odbytej praktyki, miejsca, terminu i zrealizowanego programu praktyki uczniowie otrzymali trzy dokumenty: certyfikat od firmy WBS TRAINING AG w Dreźnie, certyfikat przygotowany przez Zespół Szkół Ekonomicznych oraz dokument Europass Mobilność.

facebook